Pet Şişirme Makinesi

Pet şişirme fırınları infrared teknolojisine en çok ihtiyaç duyan alanların başında gelmektedir.Pet preformun basınçlı hava ile kalıp içersinde şişirilme işleminden hemen önce infared fırından geçerek belirli bir sıcaklığa ulaşması sağlanmaktadır. Preformun deforme olmaması için ısı ayarının çok hassas yapılması gerekir.

Pet şişirme fırınlarında IR teknolojisi çok önemlidir. Bunun başlıca nedenleri ise şunlardır;

-          Preform üzerinde homojen bir ısı yayılımı sağlamak

-          Preformun, kapak bölgesinin kalın, alt bölgesinin ince olması nedeniyle , farklı sıcaklıklara tabi tutulması gerekir. Bunun en etkili yöntemi IR teknolojisidir.

-          Su, gazlı içecek vb. firmalarının ihtayaca karşılık verme gereksinimi makine hızınıda önemli bir etken haline getirir. İnfrared şişirme fırınlar çok hızlı ve etkili ısıtma gerçekleştirdiği için endirek ısıtma sistemleri yerine tercih edilmektedir.

-          Bakım onarım süresi çok kısadır.

-          Bakım onarım maliyeti düşüktür.

Elcon N Tipi olarak adlandırılan NIR Pet şişirme fırınları, NIR infrared teknolojisi ve özel bir yansıtıcı yüzey kullanılarak tasarlanmış olup , diğer fırınlara oranla %35 enerji tasarrufu sağlayan fırınlardır.Elcon NIR Pet şişirme fırınının avantajları;

-          NIR İnfrared teknolojisi ile çok yüksek renk sıcaklığı kullanılarak , maksimum ısıtma sağlanır.

-          Diğer IR fırınlara oranla %35 enerji tasarrufu sağlamaktadır.

-          Özel seramik yansıtıcı yüzey sayesinde, preformlar arasından geçen ışınların tamamı seramik yüzey yardımıyla tekrardan preform üzerine düşmektedir.

-          İnfrared ışınlarının yantısılması için İnfrared lambaların arkasındaki reflektörler özel ‘w’ açısıyla tasarlanmıştır. ‘w’ şeklindeki reflektörler,üzerine düşen ışınların tamamını preform üzerine düşürmektedir. Diğer reflektörlerin yansıtma oranında %30 daha fazladır. Bu özelliğiyle enerji tasarrufu maksimuma ulaşmaktadır. Eşit güçteki diğer fırınlara oranla daha düşük güç tüketimi ile aynı iişi yapabilmektedir.

Elcon N Tipi NIR Pet Şişirme Fırınları Teknik Özellikleri

Hat

IR Adedi

Toplam Güç
(kW)

Boyutlar
(EnxBoyxYükseklik mm)

0,5-1,5 Lt.

7

18

292,5 x 384 x 386,5 

5-10 Lt.

9

22,5

344 x 384 x 442 

19 Lt.

17

42

 344 x 974 x 442