O Tipi (Oto Boya Kurutma)Elcon Automatıon


ELCON IR oto boya kurutma üniteleri otomotiv sektöründe tüm lokal boya kurutma uygulamalarında kullanılan yeni nesil teknolojidir.Herhangi bir hava sirkülasyonu olmadığı için kurutma işlemi yapılacak yüzey üzerinde herhangi bir tozlanma yapmaz ve boyanın orjinaline en yakın şekilde uygulanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ışıkla ısıtma sağladığı için %30 a varan enerji tasarrufu sağlar.Mobil yapısı ile birlikte kurulum maliyeti de çok düşüktür.

Kısa dalga (0,7-1,2 µm) teknolojisinin kullanıldığı üniteleri diğer yöntemlerden ayıran bir özellikte ,kurutma işlemini çok hızlı ve homojen bir şekilde yapmasıdır. Bu özelliklerle birlikte gelen zaman ve enerji tasarrufu ise diğer artılarıdır.

İnfrared dalga boyu da kurutma işleminde çok önemli bir etkendir:

-          Malzemenin yapısında değişiklik olmadan sadece üzerindeki boyanın kurutulması yada boyanın yapısında değişiklik olmadan malzemeye lamine edilmesi işlemini gerçekleştirir.

-          Kısa dalga boyu aralığında, uygulanan boya kalınlığına ve türüne bağlı olarak seçilen dalga boyu hem kurutma kalitesini hemde zamanı etkilemektedir.

-          Devreye alma süresi 1-2 saniyedir. Enerji verildiği andan itibaren kullanıma hazır halde olması ayrıca %30 a varan zaman ve enerji tasrrufu sağlamaktadır.

Elcon IR Oto Boya Kurutma Ünitesi Teknik Özellikleri

-          3 adet Kısa Dalga (0,7-1,2 µm) İnfrared ünite

-          Tek Faz , 6 kW toplam güç değeri

-          Elektronik güç ve zaman kontrolü

-          Lcd ekran yardımıyla parametre kontrolü kolaylığı

-          Mobil yapısı ile birlikte hareket kabiliyeti

-          İstenilen yükseklikte konumlandırma

-          Eksenel hareketler yardımıyla infrared ünite pozisyon ayarı

-          Özel reflektör yapısı ile homojen ısı transferi

-          Diğer ısıtma sistemlerine göre ortalama %40 enerjiden, %60 zamandan tasarruf sağlamaktadır.